Zebraliśmy w jednym miejscu, często powtarzające się pytania od klientów.
Kret w ogrodzie to zmora wielu ogrodników. Walka z tym szkodnikiem nie należy do łatwych zadań. Można zakupić specjalne urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe nieprzyjemne dla tych zwierząt, wsypać do nor gotowe preparaty odstraszające lub użyć pułapki na krety, które wkopuje się w krecie korytarze. Są to rury zakończone zapadkami otwierającymi się do środka – kret może wejść ale już się nie może wydostać. Takie pułapki trzeba sprawdzać codziennie, a złapane zwierzęta uwalniać poza ogrodem gdyż krety są w Polsce pod ochroną. Tam gdzie planujemy założenie trawnika, rozkładamy siatkę ze sztucznego tworzywa o małych oczkach – to obecnie jedna z najpopularniejszych metod na piękny trawnik bez krecich kopców.
Nie wszystkie iglaki dobrze znoszą formowanie. Wiele odmian ma naturalny pokrój kuli, stożka czy kolumny, co można wykorzystać przy tworzeniu bardziej skomplikowanych figur. Formowanie dobrze znoszą: świerki, sosny, jałowce, cyprysiki, cis pospolity, żywotnik zachodni.
Przy nadawaniu iglakom kształtów warto posługiwać się gotowym szablonem zrobionym z drewnianych listewek, bambusowych palików lub konstrukcją z metalowych prętów. Szablon nakłada się na roślinę i przycina się wszystkie pędy wystające poza wyznaczony kształt.
Wertykulację należy przeprowadzać regularnie 1-2 razy w ciągu roku – najlepiej wiosną, po pierwszym koszeniu trawy i jesienią, przed ostatnim koszeniem. Podczas tego zabiegu darń jest nacinana pionowo na głębokość ok 2 cm, usuwany jest z niej mech, obumarłe resztki organiczne oraz chwasty. Dzięki wertykulacji polepsza się także dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do systemu korzeniowego trawy.
Jeśli kosiarka jest nowa – olej należy wymienić po pierwszych 5 godzinach, następne wymiany co ok. 25 godzin pracy sprzętu.
Olej najszybciej spuścimy za pomocą ręcznej wysysarki lub przez korek spustu oleju, który znajduje się pod korpusem kosiarki. Można też zlać go górą – przez korek wlewu oleju, delikatnie przechylając kosiarkę na stronę po której jest wlew.
Do kosiarek spalinowych stosujemy olej silnikowy z oznaczeniem SAE30. W zależności od modelu silnika, do miski olejowej zazwyczaj wchodzi ok 0,6 l. Uwagę zwracamy na właściwy poziom oleju. W silnikach z miarką – pomiar przez wkręcenie korka wlewu oleju – olej do górnej kreski – max. lub do końca pola zakreskowanego, albo przez włożenie korka wlewu (bez wkręcania) – olej do górnej kreski – max. lub do końca pola zakreskowanego. Natomiast w silnikach bez miarki – poziom oleju na ok. 1cm poniżej wlewu oleju.
Mulczowanie inaczej mielenie jest to zabieg pielęgnacyjny, który polega na skoszeniu, rozdrobnieniu roślin i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu. Jest to ekologiczny sposób utrzymania trawy w zdrowej kondycji. Pozostawiony pokos ulega procesowi rozkładu i staje się naturalnym nawozem odżywczym dla trawnika. Jednocześnie mulczowanie trawy zmniejsza parowanie wody z gleby i darni, zapobiega erozji gleby i spowalnia wzrost chwastów. Dzięki funkcji mulczowania oszczędzamy także 30% czasu, który poświęcamy na koszenie a także zużywamy mniej paliwa.
Kosiarka powinna odpowiadać i Tobie i Twojemu trawnikowi – aby ogród był zawsze zielony a koszenie łatwiejsze i przyjemniejsze zapoznaj się z naszymi radami. Jeśli trawnik jest mniejszy niż 500m2 możesz wybrać kosiarkę elektryczną. Jeśli trawnik ma wymiary między 500m2 a 1000m2 powinieneś wybrać już kosiarkę spalinową o mocy ok. 3,5 KM– 5,5 KM, natomiast w przypadku kiedy powierzchnia trawnika przekracza 1000m2 zdecyduj się na modele, które wyposażone są co najmniej w silniki 6,0 KM i napęd lub kosiarki samojezdne. Jeśli często kosisz trawę, przynajmniej raz w tygodniu to wybierz model kosiarki, który posiada funkcję tzw. mulczowania.
Czas cięcia żywopłotu powinien być dostosowany do gatunku rośliny. Krzewy, które gubią liście na zimę przycina się pod koniec zimy, ewentualnie wczesną wiosną. Natomiast żywopłoty z iglaków oraz krzewów zimozielonych skraca się najwcześniej w maju. Do przycinania najlepiej użyć specjalnych nożyc do żywopłotów, które pomogą wykonać pracę znacznie szybciej niż za pomocą sekatora.
Sprzęty spalinowe zostawiamy z pustym zbiornikiem paliwa wtedy kiedy są nieużywane. Paliwo wietrzeje i przez to mogą pojawić się problemy z uruchomieniem. Najprostszym sposobem aby opróżnić zbiornik z paliwa jest uruchomienie sprzętu i poczekanie aż sam zgaśnie, spaliwszy paliwo do końca. Jeżeli paliwa jest dużo to można je najpierw zlać za pomocą odsysarki.